Wanastowky - něco o nich

17. února 2008 v 9:04 | Elíša |  →♥Wanastowi vjecy♥
obal
Ve chvíli, kdy jsem si myslela, že Wanastowi Vjecy jsou dávno pohřbeným nebožtíkem a že má touha po nové desce zůstane nevyslyšena, se Wanastowky vrátily. Snad to bylo tím, že Kodym s P.B.CH. byli uvolněni z čerstvě rozpadlé Lucie, snad tím, že v nich nápady na novou desku zrály již šest let, ať je to jakkoliv máme je tu zpět. A i když duo Robert Kodym - P.B.CH. již není nejmladší, jsou to stále rockeři jak se patří. Jejich nové album "Torpédo" (v pořadí osmé) příjemně rozčeřilo zatuchlou domácí scénu, přineslo něco nového, ale zároveň i vůni dávných časů.
"Torpédo" je odpáleno písní "Padaj hlavy, kutálí se po Hradčanskym rynku". Kousek vtipně folkově stylizovaný (použity jsou i dudy), text zábavný, vše šlape, jak má a zároveň chytře komentuje současnou situaci u nás. ("Padaj hlavy kutálí se z kopce do zatáčky/včera hlavy vymejšlely tunely a pračky/.../kde domov můj, kde mám tu svojí fabriku/už rozsekali, prodali do posledního hřebíku" zpívá Kodym.) Ostatně celé album je příjemně a nevtíravě aktuální svými texty. Kodym si bere na mušku vše od korupce po českou vypočítavost. Dalším tématem je samozřejmě láska, bez té by to nešlo. A tak se také pilotním singlem stal song "Otevřená zlomenina srdečního svalu". Ale není to žádný ubrečený vzlykot milence, Kodymův projev je úžasný právě tou chvějící se romantikou, která jde ruku v ruce s vtipem a nadsázkou.
Dalším zajímavým kusem je "Myslím na tebe". Je to duet Kodyma a Jany Kirschner (která je zároveň autorkou skladby) s triviálním textem a stejně jednoduchou kompozicí. S klidem bych si ty dva dokázala představit na pódiu nějaké zábavně-večerní estrády komerční televize. Co je ale překvapivé, nic mě nenutilo skladbu v přehrávači přeskakovat. Příjemná oddechovka vzbuzující cukání koutků.
Aby se Vjecy neutopily v patosu lásky, rozhodly se zařadit na "Torpédo" i jednu předělávku. Jde o píseň slavné, bolševiky potírané, Hudby Praha "Pal vodsuď". Úderné, punkově neučesané (ve své době výrazně antikomunistické), ve spojení s Kodymovým projevem velmi osvěžující.
pic
Píseň s názvem stejným jako celé album - "Torpédo" - mě naopak zklamala. Jestliže se Vjecem někde nepovedl text, je to právě tady. V jednoduchosti je sice krása, nesmí se to ale přehánět. Nemůžu si pomoct, ale zejména slova refrénu "nejsem stádo/mám svoje krédo/na tebe vystřelím z krve a lásky torpédo" mi zkrátka nesedí, rýmy mi přijdou laciné. Agitační píseň "Kde je český král?" je na první poslech zajímavá, ale stačí ji slyšet jednou, poté je její délka 7:41 takřka nepřežitelná. Kodym v ní nezpívá, ale spíše táhle odříkává ("dneska už víme, kdo byli husité, byli to vrazi dětí, mužů a žen/.../dneska už víme, národní obrození je plné lží/.../vyzývám k revoluci srdcí lidu koruny svatého Václava/.../je ticho, co bude dál, je ticho a já se ptám, kde je český král").
Na závěr je nám nabízen flashback v podobě bonusu - "Nahá 2006". Nové aranže a zrychlené tempo však nepředčí starou verzi. Možná vás napadne, že to si snad Kodym s P.B.CH. mohli odpustit, že tím jen chtěli zaplnit prázdné místo. Fakt je ale takový, že Vjecy z důvodů skladatelské úrody chvíli uvažovaly i o dvojalbu. "Nahá 2006" je, podle mého názoru, celkem příjemnou tečkou na závěr.
Plusem "Torpéda" je jistě také to, jak je univerzální. Je totiž určeno obrovskému fanouškovskému spektru - ženám, které byly v dobách prvotiny "Tak mi to teda nandey" puberťačkami zamilovanými do Kodyma, starším rockerům i dnešní mladé generaci. I přes mé obavy, aby "Torpédo" nebylo moc popové a mainstreamové, jsem se dočkala chutného bigbeatu s výraznými kytarami (Kodym jich při nahrávání použil pět, včetně dvoukrkého Gibsona). Jak už jsem řekla, texty jsou aktuální, sem tam nějaké to klišé, co lze s přimhouřeným okem odpustit. "Torpédo" mi vydrželo v přehrávači překvapivě dlouho, je zkrátka zábavné a kompaktní. Dávám osm hvězdiček z deseti.
Historie
Wanastowi VjecySkupina Wanastowi Vjecy se do podvědomí příznivců populární hudby zapsala v roce 1988 na festivalu Bystrické zvony písní Tak mi to teda nandey. Na svém kontě má doposud 6 studiových alb: Tak mi to teda nandey (1991); Lži, sex & prachy (1992); Divnoalbum (1993); Andělé (1996); 333 stříbrnejch stříkaček (1997) a zatím poslední album Hračky (2000). Skupina má za sebou řadu koncertních i televizních vystoupení. Do české populární hudby přináší melodický beat v netradičním složení skupiny. Choreografické ztvárnění a celkový jevištní projev spojený se spontánností a dravou vitalitou je zárukou originality. Muzikalita kolektivu i autorská odvaha kytaristy Roberta Kodyma je inspirována zkušennostmi P.B.Ch. Díky neobyčejnému smyslu pro stylovost, zvýraznění významu interpretovaného textu, zastřenému hlasu, jako i upřímnému tanečnímu projevu patří mezi nejosobitější skupiny naší populární hudby. Tleskalo jí festivalové publikum na Bratislavské lyře, jako i v zahraničí v Mongolsku, na interpopu v Maďarsku, na festivalu Zlatý Orfeus v Bulharsku i v italském Palermu.
Nynější členové

Robert Kodym - kytara, zpěv

Robert KodymSvé první muzikantské zkušenosti sbíral v kapelách Prášek, Omnibus či Bossanova. Patří k zakladatelům skupiny Lucie, v roce 1988 založil s P.B.Ch. kapelu Wanastowi Vjecy. Společně s P.B.Ch. připravil hudbu k dokumentárnímu filmu V. Kvasničky "Aby si lidi všimli". Hostoval na řadě desek českých interpretů, společně s Davidem Kollerem patří k hlavním skladatelům a textařům v kapele Lucie. Je zpěvákem všech písní skupiny Wanastowi Vjecy a autorem většiny z nich.
Hrál ve skupinách: Jesus, "Duo", Nová šlechta (Prášek).
S P.B.Ch. hrál ve skupinách: Pop-El Club, Paraple, Lucie (stále hraje), Omnibus, Bossanova.
P.B.Ch. (Petr Břetislav Chovanec) - baskytara

P.B.Ch.Po letech strávených převážně ve zkušebnách rozličných avantgardních skupin začal hrát v kapele Omnibus a Bossanova. Společně s Robertem Kodymem stál u zrodu Lucie a později i dua Wanastowi Vjecy.
Produkoval album Amulet zpěvačky Anny K., na nějž přispíval i autorsky a debut skupiny Cirkus Praha. V roce 1992 opustil skupinu Lucie, vydal své eponymní sólové album, aby se do kapely na podzim roku 1998 opět vrátil.
Hrál ve skupinách: SGS, Samson, Vanastový věci .
S Robertem Kodymem hrál ve skupinách: Pop-El Club, Paraple, Lucie (stále hraje), Omnibus, Bossanova.
Štěpán Smetáček
Radek Havlíček
Marek Kopecký
Tomáš Vartecký
Bývalí členové

Áda Vitáček
Ivan Polák
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama