Within Temptation - Něco o nich

8. února 2008 v 16:10 | Elíša |  →♥WithinTemptation♥
WITHIN TEMPTATION byla založena roku 1996 jejich současným kytaristou Robbertem Westerholtem a jeho přítelkyní Sharon den Adel, která obsadila post vokalistky. Prvopočátky kapely však leží o trochu dále, kdy ještě před WT existovala kapela THE CIRCLE, ta po odchodu Sharon a Roberta vydala dokonce i jedno album ale již pod názvem VOYAGE. V této kapele působily i dnešní bubeník a druhý kytarista dnešní sestavy.
Po dvou měsících už měla kapela na stole několik nabídek od hudebních vydavatelství, nakonec se rozhodli pro místní holandský,dnes již bohužel zaniklý label DSFA REC. Pod jeho hlavičkou vychází už roku 1997 debutové album skupiny, příznačně pojmenované ENTER. Jednalo se vlastně o souhrnné vydání prvních demonahrávek kapely. Obsahovalo jen pár tracků, ale už singlem Enter dokázalo zaujmout.
Album je zvukem i pojetím více "surové" než novější alba, způsobeno je to hlavně tím že kytary jsou tvrdší a výraznější a je na ní měně dominantní zvuk kláves. K Sharonině hlasu také přidal svůj vokál i Robert. Zpěv byl více v pozadí a teprve na novějších CD zpívá Sharon konečně naplno. Druhým faktorem je také to že si vokální party střihl spolu ze Sharon i holandský metalový zpěvák George Oosthoek (ORPHANGAGE, PLURISY) jehož death metalový hlas dává nahrávkám úžasný odpich, výrazné to je hlavně ve skladbách Deep Within nebo Enter, mimochodem Sharon si naoplátku zahostovala u ORPHANGAGE.
Krátce po vydání alba ENTER vystupují Within Temptation na obřím festivalu DYNAMO OPEN AIR což bylo jejich všeho všudy teprve páté vystoupení. Pak následovala menší série koncertů, mimojiné i v Německu a Rakousku. Rok poté (1998) vystupují znovu na festivalu DYNAMO, tentokrát ale už na hlavním podiu. V německu se dostávají do podvědomí diváků jako začínající Symphonic-metalová kapela. Pak vydali další studiovou nahrávku, minialbum THE DANCE - zajímavé je také že si zde v jedné z písní zpívá i kytarista a přítel Sharon Robert, jeho hluboký, skoro až deathový hlas, naposledy si však s Sharon zazpíval na Mother Earth. Pak si kapela, znavená častým koncertováním vybírá menší pauzu, Sharon a Robert dostudovávají vysoké školy, aby v roce 2000 vydali průlomové album skupiny MOTHER EARTH a skupina začíná znovu koncertovat, a to ať už v klubech, kde absovovovaly něco okolo 40 koncertů, a nebo na velkých festivalech. Vyvrcholením všeho bylo vystoupení na festivalu PinkPop kde vystupovaly před 100 000 diváků. Velký celosvětový úspěch nastává se singlem ICE QUEEN, ke kterému byl natočený skvělý videoklip. WT si taky všude vozí své kulisy se symboly země, což si diváci hodně pamatují. Přirozený zvuk všech nahrávek dává vyniknout lásce k přírodě a skupina je u publika velice oblíbená. Už v této době jsou hosty mnoha německých televizních show.
Velké změny se začaly dít v roce 2003 kdy kapela přechází k majorc labelu GUN/BMG. Firma vydává reedici 3 roky starého alba MOTHER EARTH , na němž jsou jako bonusy starší tracky z předchozích dvou alb, ovšem mírně upravené a znovu nahrané a WT se začínají stávat silně tlačenou a propagovanou kapelou, nastává kolotoč rozhovorů pro významné, nejen metalové, časopisy a koncertních vystoupení. Dostavuje se velký celosvětový úspěch a na konci roku 2004 vydává kapela novinku THE SILENT FORCE. Zajímavostí je, že byla nahrána spolu s osmdesátičlenným moskevským orchestrem, ten se silně podílel i na tvorbě aranží k albu, protože jim kapela dala volnou ruku. Na albu je cílový zvuk velmi dobrý a album je považováno zatím za to nejlepší od této skupiny. Ovšem spousta fanoušků jim však vyčítá změnu stylu, která je na tomto CD dobře rozpoznatelná. Na to, že dřívější CD( Enter a Dance) připomínají svou kompozicí Tristaniu či podobné skupiny Na silent force začala vynikat jejich odlišnost a Sharonin skvělý hlas. K tomuto albu byly zatím natočeny tři klipy ( Stand my ground, Memories, Angels ).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama